Aktualności / Wydarzenia / 2020

Jak nauczyć dziecko akceptacji wobec porażki?

11.12.2020

Większość dzieci obawia się popełniania błędów czy ponoszenia porażek. My, rodzice i nauczyciele, staramy się ich przed tym chronić.

Zakładamy, że taka postawa jest oznaką miłości i opiekuńczości. Czy nasze dzieci naprawdę potrzebują, aby je chronić przed każdym niepowodzeniem? Pozwólmy dzieciom ponosić porażki. Tak, to jest ciężkie dla nas rodziców. Wyjaśnij, że porażki są nieuniknione. Są częścią życia. Nie da się ich uniknąć. Te stwierdzenia są banalne, ale prawdziwe. Uświadom dziecku, że bycie w smutku po porażce jest elementem niepowodzenia. Świętuj z dzieckiem. W wielu materiałach pojawia się „świętuj przeżyte porażki” razem z powodzeniami. Świętuj to, czego się na nich dziecko i ty nauczyłeś. Wzmocnimy tym postawę dziecka na której nam zależy. Dawaj przykład swoją postawą. Jeśli swoim przykładem nie pokażesz, że porażki są okazją do uczenia się, nie oczekuj tego od dziecka.

 

Newsletter

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje
o najważniejszych wydarzeniach w Kids&Co.

    Obie zgody mogą być wycofane w każdym czasie. Pamiętaj, że zgadzając się i przesyłając swoje dane, zgadzasz się także na profilowanie w celach marketingowych (lepsze dopasowanie oferty). Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych uzyskasz w klauzuli informacyjnej dostępnej poniżej. Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) informujemy, że Administratorem Twoich danych osobowych będzie Centrum Rozwoju Dziecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie… Czytaj dalej »

    Zapisy 2021