Aktualności / Wydarzenia / 2020

Jakiego rodzica potrzebują dzieci?

11.12.2020

Dzieci potrzebują rodziców, którzy przede wszystkim mają dla nich czas, a przy tym są zaangażowani i prawdziwie zainteresowani ich aktywnością. Są obecni duchem i ciałem, ponieważ wiedzą, że tylko w taki sposób nawiązuje się najlepszy kontakt a dzieci to wyczuwają.

Zdecydowanie lepsze jest 20 min prawdziwej uwagi, kiedy dziecko wie i czuje, że ma rodzica na wyłączność, niż godziny spędzone „przy okazji” robienia obiadu czy czytania gazety, kiedy dziecko czuje się jak „dodatek”. Dzieci potrzebują wystarczająco dobrych rodziców, bo rodzic wystarczająco dobry, to najlepszy rodzic! Dobry rodzic daje sobie oczywiście prawo do błędu i nie obawia się go popełnić, ponieważ wie, że stanowi to okazję do nauki. Nie martwi się tym samym, że nie jest doskonały i że nie zawsze wychodzi mu wszystko tak, jak to sobie zaplanował. Potrafi za to wybaczyć sobie niedoskonałości i nie dąży do bycia idealnym. Jest uważny, otwarty na dziecko, kompetentny, wyrozumiały, empatyczny, wspierający, świadomy i kochający bezwarunkowo. Dla dziecka każdy rodzic jest wyjątkowy. Warto przy tym pamiętać, że dziecięca doskonałość znaczy co innego niż doskonałość w rozumieniu dorosłych. Nie ma w niej miejsca na rywalizację, ocenę czy dążenie do bycia perfekcyjnym. Wystarczy po prostu być sobą! Dorośli bardzo szybko o tym zapominają i starają się dążyć do ideałów nie myśląc o tym, że to, czego dzieci potrzebują najbardziej, to po prostu najlepsza wersja ich samych. Ze wszystkimi wadami i zaletami, czyli po prostu wystarczająco dobra dla ich dziecka.

 

Newsletter

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje
o najważniejszych wydarzeniach w Kids&Co.

    Obie zgody mogą być wycofane w każdym czasie. Pamiętaj, że zgadzając się i przesyłając swoje dane, zgadzasz się także na profilowanie w celach marketingowych (lepsze dopasowanie oferty). Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych uzyskasz w klauzuli informacyjnej dostępnej poniżej. Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) informujemy, że Administratorem Twoich danych osobowych będzie Centrum Rozwoju Dziecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie… Czytaj dalej »

    Zapisy 2021