Bezstresowo, ale konsekwentnie. Rodzic musi wykazać się tu ogromną cierpliwością i wyrozumiałością. Dziecko, zwłaszcza małe, nie rozumie nagłej zmiany, którą próbują wprowadzić rodzice – i to, w rozumieniu dziecka, zmiany na gorsze. Jeśli zawsze zasypiało w łóżku rodziców, samodzielne zasypianie w swoim łóżeczku może być przerażające. Kluczem do sukcesu w uczeniu dziecka zasypiania samodzielnego jest zrozumienie jego emocji i uszanowanie ich. To z pewnością nie jest czas na musztrę i nerwy. To czas na konsekwentne małe kroczki, które nie tylko pokażą dziecku, co to w ogóle znaczy zasypiać samodzielnie, ale przede wszystkim pokażą mu, że samodzielne zasypianie nie jest straszne, stresujące i przykre. Skuteczne sposoby na samodzielne zasypianie to wypracowane wspólnie z dzieckiem wieczorne schematy, w tym spokojna zabawa, kolacja, kąpiel, delikatny masaż, czytanie książeczki, przygaszone światło. Wieczorna rutyna sprzyja budowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a wówczas samodzielne zasypianie dziecka jest znacznie łatwiejsze. Staraj się pamiętać o: Wycisz dziecko przed snem. Unikaj wieczorem dynamicznych zabaw z maluchem, czytaj ściszonym głosem, wybierz książeczkę o spokojnej treści.
Ze starszym maluchem porozmawiaj o tym, co się ostatnio działo. Może jest coś, co nie daje dziecku spokoju, co go martwi, stresuje. Sprawdź, czy dziecku jest wygodnie. Może maluchowi nie daje spać niewygodny materac, zbyt gorąca pościel, drażniąca skórę piżamka, zbyt ciepło w pokoju. Dobra temperatura do zasypiania to 20–22ºC. Postaraj sama się wyciszyć. Jeśli co chwilę będziesz się zrywać, by sprawdzić, czy malec zasnął, nici z udanego usypiania. Niepokój mamy czy taty udziela się dziecku.
Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola. Możesz dokonać rezerwacji jednej wizyty w danym dniu.