Woda, jest jednym z najważniejszych składników dla rozwijającego się organizmu dziecka i ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzania prawidłowo większości reakcji w nim. U dzieci w wieku rozwojowym, warto pamiętać o jej szczególnej roli w takich procesach, jak:
Organizm nie ma zdolności magazynowania wody, dlatego ważne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem i płynami. Rekomendowana ilość wody jest zależna od wieku dziecka, stanu fizjologicznego, temperatury otoczenia czy rodzaju i ilości zaplanowanych i realizowanych aktywności fizycznych.
Dzieci w wieku 1-3 lat powinny otrzymywać 1250 ml płynów, źródłem których powinno być pożywienie oraz woda. Dzieci w wieku 4-6 lat powinny otrzymywać 1600 ml.
Pożywienie bogate w wodę, to przede wszystkim warzywa i owoce, min. arbuz (90%), ogórki zielone (96%), sałaty (90%), pomidory (90%), produkty będące źródłem wapnia takie jak jogurt naturalne, mleko.
Z dań obiadowych bogatym źródłem wody będą zupy warzywne, owocowe, a z dań uzupełniających koktajle warzywno– owocowe, naturalne soki, włączone jako część zbilansowanych posiłków.
Właściwym sposobem nawadniania organizmu jest regularne spożywanie wody pomiędzy posiłkami.
Odwodnienie następuje w sytuacji kiedy dziecko traci więcej wody niż jej przyjmuje. U dzieci może wystąpić z powodu niewystarczającej podaży wody z diety oraz niewystarczającej ilości przyjmowanych płynów (wody). Może również pojawić się podczas biegunek, infekcji czy wymiotów.
Objawy niedoboru wody w organizmie dziecka:
Odwodnienie u małych dzieci wymaga wdrożenia postępowania medycznego, gdyż tempo odwodnienia jest szybsze niż u osób dorosłych. Szczególnie w przypadku ostrych biegunek niedobór wody może następować bardzo szybko.
Mózg to nadzwyczajny instrument, który pozwala odbierać i przetwarzać docierające do niego bodźce. Waży niespełna 1,5 kg. Pomimo że masa mózgu średnio stanowi 2% masy ciała, wykorzystuje on aż 20% przechodzącego przez organizm tlenu, a zużycie przez niego energii jest dziesięć razy szybsze niż w przypadku pozostałych narządów.
W okresie intensywnego rozwoju dziecka zachodzą ogromne i dynamiczne zmiany w mózgu. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta jest istotnym czynnikiem w rozwoju dziecka.
Istotną rolę w nauce i rozwoju mózgu pełni również odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest potrzebna do wypłukiwania toksyn, transportowania i rozpuszczania niezbędnych do życia enzymów i hormonów, neuroprzekaźników i substancji odżywczych.
W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” zachęcam Państwa do nauki przyjmowania wody od najmłodszych lat. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych sposobów na rodzinną naukę picia wody.
Ważne! Nie podawaj swojemu dziecku wód smakowych, w których producent dodaje cukier lub inne substancje słodzące. Nadmiar słodkich wód w pożywieniu dziecka zniechęca je do picia wody bez smaku, a spożywane wraz ze słodką wodą dodatkowe wartości energetyczne mogą wpłynąć na rozwój nadwagi. Wraz z wiekiem edukuj dziecko w zakresie podejmowanych wyborów w sklepie, czytania etykiet, szukania produktów dobrych dla optymalizacji zdrowia dziecka i Waszej rodziny.
W sieci przedszkoli KIDS&Co. promowane jest regularne picie wody pomiędzy posiłkami. Dzieci mają nieograniczony dostęp do wody niskosodowej i niskozmineralizowanej.
Mgr Agnieszka Danielewicz
Dietetyk Eligo
Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola. Możesz dokonać rezerwacji jednej wizyty w danym dniu.