Jednym z najpiękniejszych i najważniejszych elementów tradycji rodzinnych są posiłki spożywane razem, zwłaszcza te przygotowywane przez dziadków i babcie. Te chwile, spędzane przy wspólnym stole, nie tylko dostarczają pysznych smaków, ale również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości rodzinnej i przenoszeniu wartości z pokolenia na pokolenie. Przekazywanie receptur, tajników kuchni i specjalnych trików kulinarnych stanowi integralną część dziedzictwa rodzinnej kultury, czymś co wyróżnia naszą rodzinę. Rodziny, które kontynuują tradycję rodzinnych posiłków, przekazują nie tylko smaki, ale także historie związane z danymi potrawami.
W tym miejscu warto wspomnieć o roli jaką odkrywają nasze zmysły i tym, w jak piękny sposób możemy przenieść się do wspomnień z dzieciństwa w przypadku dorosłych, a u dzieci stworzyć pamięć sensoryczną.
Pamięć sensoryczna to etap procesu pamięciowego, który obejmuje krótkotrwałe zapisywanie informacji sensorycznych pochodzących z bodźców zmysłowych, takich jak wzrok, słuch, dotyk, smak czy węch. Jest to pierwszy krok w przetwarzaniu informacji przez mózg. Dzieci poprzez uczestnictwo z dziadkami w pozytywnej kulinarnej ekspozycji mogą zapętać na długie lata zapach potrawy, smak ale również atmosferę jaka panowała podczas jej przygotowania. Dzięki temu jedzenie staje się nie tylko kwestią zaspokajania głodu, ale również środkiem do budowania więzi rodzinnych i utrzymania związków z przeszłością.
To właśnie podczas gotowania, babcie mogą przekazywać nie tylko techniki kulinarne, ale także opowieści o swoim życiu, doświadczeniach i wartościach. W ten sposób, jedzenie staje się narzędziem do budowania więzi rodzinnych oraz przekazywania wiedzy i mądrości z jednego pokolenia na drugie.
Pamiętając o znaczeniu odżywiania na każdym etapie życia, może warto szczególnie w styczniu, kiedy świętujemy Dzień Babci i Dziadka przygotować wspólnie z nimi, dla nich upominek kulinarny.
Rozgrzewająca kasza jaglana gotowana z dodatkiem mleka, lub napoju roślinnego z rozgrzewającą kurkumą, cynamonem, podawana z musem z pieczonej dyni z pomarańczą goździkiem może weprzeć wzrok, uzupełnić energię oraz dodać naszym dziadkom trochę niezbędnego wapnia.
Placuszki pieczone z kaszy mannej, z wiejskim jajkiem, mąką orkiszową, napojem roślinnym lub gęstym jogurtem i siekanymi drobno suszonymi owocami to dobra kompozycja na ciepło do rozgrzewające herbatki z imbirem i laską cynamonu. A może kompozycje owocowo-zielonej herbaty wnuczęta przygotują sami w dekoracyjnym woreczku na upominek?.
A może wyjątkowo w tym roku, stworzycie przepiśnik kulinarny waszej rodziny i razem z dziećmi, dziadkami usiądziecie i spiszecie Wasze rodzinne receptury!
Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola. Możesz dokonać rezerwacji jednej wizyty w danym dniu.