Aktualności / Blog / Rozwój

Pozwól mi być samodzielnym

Anna Kowalska 2 minuty czytania

Kiedy rozwija się mowa wraz z nią około drugiego roku życia dziecka pojawia się wyczekiwane przez całą rodzinę słowo “SAM/SAMA”. Idzie za tym cały szereg zachowań. Dziecko próbuje samodzielnie wykonywać rozmaite czynności od korzystania z toalety, poprzez pomoc w porządkach czy gotowaniu, po samodzielne ubieranie się i rozbieranie. Pozwolenie dziecku na tę samodzielność jest niezwykle ważne dla jego dalszego rozwoju. Jednak zgoda na tę samodzielność wymaga od rodziców wiele cierpliwości i konsekwencji.

Samodzielność, to nic innego, jak możliwość podejmowania decyzji, poczucie niezależności, nauka obowiązkowości, gigantyczny krok w kierunku wiary w siebie i własne możliwości już od najmłodszych lat. Dajmy dzieciom ich własną przestrzeń, możliwość popełniania błędów i radzenia sobie z nimi. Samodzielność, to nie rzucenie dziecka na głęboką wodę i oznaka braku naszej miłości. To zgoda na pełnienie ważnej roli społecznej, na indywidualność, na poczucie sprawstwa.

Wyobraźmy sobie, jakbyśmy się czuli, gdyby w naszej pracy pojawiły się jedna lub dwie osoby, które ciągle wyręczałyby nas w naszych obowiązkach lub na każdym kroku nas poprawiały – bo one to zrobią lepiej. Ja byłabym zła. Przecież każdy ma prawo popełniać błędy, bo jak mówi przysłowie na nich się uczymy. Bądźmy w pobliżu, gdyby dziecko potrzebowało naszej pomocy, ale nie wyręczajmy, nie strofujmy, nie pouczajmy, nie poprawiajmy po nim. Chwalmy przy każdym sukcesie.

Zatem drodzy rodzice, dziadkowie, opiekunowie – pozwólcie dzieciom na samodzielność. To zawsze będzie trwało dłużej! I aby uniknąć stresu związanego z nieuchronnym spóźnieniem wstańcie rano wcześniej lub zaplanujcie wyjście do pracy o kilka minut wcześniej. Przecież to od nas – dorosłych zależy nasz rozkład czasu. Dobre planowanie to połowa sukcesu i szczęścia, które dopełni widok dziecka samodzielnie zakładającego buty czy kurtkę w przedszkolnej szatni, samodzielnie ścielącego łóżko, robiącego dla nas pierwszą kanapkę, ścierającego kurz czy zamiatającego podłogę.

Jeśli dziś nie pozwolimy dziecku na samodzielność, nie oczekujmy od niego, że w wieku 10 lat nagle zacznie wykonywać swoje obowiązki, tylko dlatego, że jest już wysokie i powinno to robić.

Anna Kowalska

Newsletter

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje
o najważniejszych wydarzeniach w Kids&Co.

    Obie zgody mogą być wycofane w każdym czasie. Pamiętaj, że zgadzając się i przesyłając swoje dane, zgadzasz się także na profilowanie w celach marketingowych (lepsze dopasowanie oferty). Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych uzyskasz w klauzuli informacyjnej dostępnej poniżej. Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) informujemy, że Administratorem Twoich danych osobowych będzie Centrum Rozwoju Dziecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie… Czytaj dalej »

    Zapisy i Dni Otwarte