Aktualności / Blog / Kariera

Praca w międzynarodowym środowisku

KIDS&Co. 23 lutego 2023 7 minut czytania

Praca w międzynarodowych zespołach jeszcze do niedawna była nieosiągalnym marzeniem dla wielu Polaków. A jak to wygląda teraz? W przeciągu ostatnich lat, otworzyliśmy się jako naród na inne kultury. Wzrosło zainteresowanie zagranicznymi podróżami, a nawet nawiązywaniem międzynarodowych znajomości. Niewątpliwie, bardzo duży wpływ miał popularny, zwłaszcza wśród studentów, program Erasmus, dzięki któremu tysiące młodych Polaków otrzymało możliwość zamieszkania, uczenia się, a nawet pracy w innych krajach. I właśnie ci ludzie przywieźli ze sobą nowe spojrzenie na biznes i współpracę w firmach.

Coraz więcej Polaków deklaruje, że chciałoby pracować w firmie, której głównym założeniem jest tworzenie międzynarodowego środowiska pracy. I dziś już jest to możliwe!

W ciągu ostatniej dekady Polska stała się ważnym ośrodkiem biznesowym, w którym prestiżowe, a przede wszystkim, zagraniczne firm realizują międzynarodowe projekty nawet w kilku językach obcych. Warto jednak pamiętać, że praca w miejscu składającym się z setek ludzi z najróżniejszych części świata, wymaga dużej elastyczności i chodzenia na kompromis. Do tej pory, takie środowisko pracy było kojarzone przede wszystkim z wielkimi korporacjami (i to głównie z zagranicznym kapitałem).

A jak sprawa wygląda z jednostkami edukacyjnymi, takimi jak przedszkola, żłobki czy szkoły?

W Niepublicznych Dwujęzycznych Przedszkolach i Żłobkach KIDS&Co. doskonale wiemy z czym wiąże się tworzenie międzynarodowych zespołów i współpraca z ludźmi z różnych stref kulturowych. W naszych placówkach można spotkać osoby 26 narodowości. Zatrudniamy nauczycieli i opiekunów nie tylko z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, ale również z Brazylii, Chile, Portugalii, Japonii, Zimbabwe, Turcji czy dalekich Chin. Czy bywa ciężko? Owszem — ale korzyści, wynikające z pracy w tak różnorodnym środowisku (jak np. codzienne obcowanie z językami obcymi, głównie z angielskim; poznawanie innych kultur; otwartość na to, co inne, nowe i nieznane) znacznie przewyższają wszelkie minusy. Jedną z najważniejszych kompetencji zawodowych przyszłości są kompetencje międzykulturowe, czyli zdolności do funkcjonowania w środowisku mocno zróżnicowanym kulturowo. I tego właśnie staramy się uczyć naszych wychowanków w przedszkolach i żłobkach KIDS&Co.

Praca w międzynarodowym środowisku KIDS&Co., to możliwość nawiązania prawdziwych, szczerych i ciepłych relacji z ludźmi z całego świata. W moim przedszkolu na Powiślu mam międzynarodowy zespół nauczycieli, dzieci i rodziców. Chłonę nasze różnice i podobieństwa kulturowe na co dzień, a przy okazji odkrywam zaskakujące ciekawostki o innych nacjach (mam już niejedno zaproszenie w odwiedziny). Dzięki tym różnicom uczymy się od siebie nawzajem, a nasze dzieci mają niesamowitą możliwość poznawać nowych kolegów z Nowego Jorku, Holandii, Japonii czy Hiszpanii. Relacje, które tu zbudujemy — na gruncie żłobka czy przedszkola — w przyszłości będą dla nich procentować. Nie wyobrażam sobie pracy gdzieś indziej! — mówi dyrektor przedszkola i żłobka KIDS&Co. w Warszawie, Magdalena Chwedczuk.

Warto nadmienić, że pierwsze lata życia dziecka to intensywne mapowanie rzeczywistości, gromadzenie ogromnej ilości danych o świecie, przy czym wszystkie te dane są przyjmowane naturalnie i równorzędnie. W naszych Niepublicznych Dwujęzycznych Przedszkolach i Żłobkach KIDS&Co. pokazujemy dzieciom jak najbardziej różnorodny i barwny świat — tym samym, otwieramy przed nimi szeroki horyzont, który uczy je przyjmowania różnic i łatwiejszego akceptowania zmian. Niewątpliwie, ogromnie pomaga w tym procesie sposób nauczania języków obcych w naszych przedszkolach i żłobkach KIDS&Co., polegający na całkowitym „zanurzeniu” dziecka w środowisku obcojęzycznym (immersja językowa).

Jak zatem pracuje się w międzynarodowym zespole?

Mnie fantastycznie! — mówi Aleksandra Rogoża-Piekarska, Dyrektorka innego Niepublicznego Dwujęzycznego Przedszkola KIDS&Co. w Warszawie. Tak naprawdę, oprócz tego, że w KIDS&Co. można się rozwijać, głównym punktem dla mnie, aby tu pracować była właśnie ta wielokulturowość. To było bardzo ważne, ponieważ po prawie 13 latach tułaczki za granicą, powrót do Polski nie był łatwą decyzją. Była ona ciężka i podejmowana bardzo długo. I fakt, że mogłam w KIDS&Co. mieć swego rodzaju przedłużenie międzynarodowego doświadczenia, było i do tej pory jest ogromnie ważne. Lubię otaczać się ludźmi z różnych kultur i krajów. Lubię używać języków, których się uczyłam oraz lubię poznawać nowe rzeczy — patrzeć na świat z innej perspektywy. Bardzo dużo można się nauczyć, właśnie, od osób spoza naszego kręgu kulturowego.

Dlaczego w takim razie warto pracować w międzynarodowych zespołach?

Większość, o ile nie wszystkie nowinki i trendy w biznesie napływają do nas m.in. z Zachodu. Co ciekawe, międzynarodowy zespół zwiększa prestiż firmy na rynku pracy i daje do zrozumienia, że ​​jest otwarta na wprowadzanie światowych standardów w świadczeniu swoich usług. Jak podkreśla Aleksandra:

Nie ukrywam, że praca w międzynarodowym środowisku jest dużym wyzwaniem, które może okazać się trudne dla niektórych osób. Jednak, wciąż uważam, że jest to ogromna zaleta, że nasze dzieci, nasi nauczyciele, ogólnie wszyscy w KIDS&Co. mogą poszerzać swoje horyzonty, mogą uczyć się nawzajem od siebie i pielęgnować w sobie tę tolerancję i otwartość na to co nowe i inne.

Praca w międzynarodowych zespołach nie jest już tylko domeną dużych korporacji. Dzięki stopniowemu otwieraniu się mniejszych firm na rynki zagraniczne, z roku na rok pojawia się coraz więcej pracowników innych narodowości i kultur. W Niepublicznych Dwujęzycznych Przedszkolach i Żłobkach KIDS&Co. dzięki międzynarodowej kadrze, dzieci pochodzące z innych krajów nie czują się tak bardzo samotne i wyobcowane — mają wsparcie od osób, które tak jak one, są z różnych stref kulturowych.

Doceniam pracę w KIDS&Co. za to, że mogę na co dzień porozumiewać się w języku angielskim, a także towarzyszyć dzieciom w zdobywaniu kompetencji językowych. Za to, że co dzień słyszę w szatni sześć różnych języków! Przy okazji moja znajomość francuskiego czy ukraińskiego wchodzi na wyższy poziom. Staram się z każdym nowym rodzicem dostosować swój język komunikacji do jego potrzeb. Jestem ambitna, więc zapisałam się na hiszpański, aby zrobić niespodziankę mojej kadrze. 2 osoby z mojego teamu są native’ami hiszpańskojęzycznymi i zależy mi, aby porozumiewać się z nimi nie tylko po angielsku. Jak podkreśla w swoich wypowiedziach Magdalena, praca w międzynarodowym środowisku KIDS&Co. to zarówno przywilej jak i czysta przyjemność!

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w tak różnorodnym, a przede wszystkim międzynarodowym zespole, zachęcamy do składania swoich aplikacji. Wszystkie aktualne ogłoszenia znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

Poznaj nasze oferty pracy

Spotkajmy się!

Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola.

Newsletter

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje
o najważniejszych wydarzeniach w KIDS&Co.

    Obie zgody mogą być wycofane w każdym czasie. Pamiętaj, że zgadzając się i przesyłając swoje dane, zgadzasz się także na profilowanie w celach marketingowych (lepsze dopasowanie oferty). Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych uzyskasz w klauzuli informacyjnej dostępnej poniżej. Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) informujemy, że Administratorem Twoich danych osobowych będzie Centrum Rozwoju Dziecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie… Czytaj dalej »

    Zapisy i Dni Otwarte