Aktualności / Blog / Przedszkole

Przedszkolna readaptacja, czyli jak wrócić do rzeczywistości po dłuższej przerwie

KIDS&Co. 4 minuty czytania

Dla większości przedszkolaków przerwa w edukacji była znacząca, dlatego warto poświęcić im szczególną uwagę. Maluchy często nie pamiętają, jak wyglądał czas codziennego uczęszczania do placówki. Istotne więc jest, aby już teraz przygotować dziecko na nadchodzące zmiany i zacząć przyzwyczajać przedszkolaka do myśli o powrocie. Jak to zrobić?

Czasem już dłuższa choroba może być przyczyną problemów z ponowną adaptacją w przedszkolu. Obecnie maluchy nie uczęszczają do placówek już od kilku tygodni. Taka przerwa, nawet dla wprawionych przedszkolaków, jest znacząca i może wybić dziecko z codziennego rytmu dnia. Warto więc już teraz zacząć przygotowywać maluchy na powrót. Pozwoli to nie tylko oszczędzić wiele stresu dziecku, ale również pomoże nam wrócić do pracy, nie martwiąc się o pociechę.

Rozmawiaj z maluchem

Najważniejszą kwestią jest nasze podejście do całej sytuacji. Warto przypomnieć maluchowi, co najbardziej podobało mu się w codziennych spotkaniach w przedszkolu.

Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, za czym najbardziej tęskni. Przypomnijmy przedszkolakowi o ulubionych kolegach, zabawach czy popołudniowych bajkach czytanych przez opiekunkę. Jeśli pamiętamy przedszkolne potrawy, które szczególnie przypadły dziecku do gustu – przygotujmy je. Zacznijmy również wracać do codziennej rutyny, która była praktykowana w czasie zajęć przedszkolnych. Dostosujmy pory posiłków, jeśli pozwoliliśmy na późniejsze chodzenie spać – wróćmy do zasad sprzed przerwy, wyznaczmy czas na zabawę, poobiedni odpoczynek, a także przypomnijmy sobie ulubione gry i zabawy znane z przedszkola – komentuje Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Nie komunikujmy powrotu do przedszkola jako obowiązku, końca pewnego „luzu”, który był wprowadzony w ostatnim czasie. Przypominając dziecku o ulubionych zabawkach, długo niewidzianych kolegach, a także wspominając miłe chwile, sprawimy, że maluch zatęskni za przedszkolem, a także poczuje ekscytację na myśl o powrocie.

Przypomnij dziecku, jak wyglądają przedszkolne zajęcia

Jeśli maluch do tej pory nie korzystał regularnie z przedszkolnych zajęć online, to jest to odpowiedni sposób na przypomnienie, znanej mu już, codziennej rutyny. Takie zajęcia to nie tylko doskonały czas na zabawę z ulubioną panią, ale również sposób na kontakt z przedszkolną atmosferą i stopniową zmianę domowego zacisza na znane już wnętrze placówki. Warto również przypomnieć dziecku o ulubionych kolegach z przedszkola. Już chwila rozmowy czy samo zobaczenie przyjaciela, za pośrednictwem internetowego komunikatora, sprawi, że maluch chętniej wróci do przedszkola, żeby już „na żywo” móc pobawić się z kolegą.

Jak pokazać przedszkole, jeśli dziecko… jeszcze w nim nie było?

Jeśli dopiero przygotowujemy dziecko do pójścia do przedszkola, to warto ten proces rozpocząć już teraz, aby stopniowo przygotować malucha do zmian, które nadejdą w ciągu kilku miesięcy.  Najważniejsze jest zaznajomienie dziecka z nowym otoczeniem, w którym będzie się znajdować. Do tej pory korzystaliśmy z dni otwartych w przedszkolach lub czasu na adaptację w samej placówce. Niestety obecna sytuacja nie pozwala nam na takie działania. Jak więc poradzić sobie w tym przypadku?

Pokazanie dziecku nowego otoczenia, jeszcze zanim stanie się jego codziennością, jest niezwykle ważne. Warto więc skorzystać, w obecnej sytuacji, z wirtualnych dni otwartych w wybranych placówkach. W trakcie takiego indywidualnego spotkania rodzic oraz maluch oprowadzani są po przedszkolu, a dyrektorzy opowiadają o planie dnia, edukacji czy żywieniu. Odpowiadają także na pytania rodziców. Co jest ważne w takich spotkaniach dla samych pociech – mimo tego, że maluch nie ma okazji dotknąć przedszkolnych zabawek, czy pobawić się z innymi dziećmi, to istotne jest pokazanie, gdzie będzie jadł posiłki, gdzie będzie mógł się bawić, czy jak wyglądają stoliki, przy których będzie malować. Warto po samym spotkaniu porozmawiać również z dzieckiem na ten temat i zapytać, co mu się najbardziej podobało – radzi Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Mimo obecnej sytuacji wciąż możemy podjąć działania, które pomogą naszemu dziecku wrócić do przedszkola, a także pomóc maluchom, które dopiero we wrześniu rozpoczną swoją edukację. Musimy pamiętać, że w obu sytuacjach będzie to duża zmiana w życiu pociechy i jeśli nie przygotujemy jej odpowiednio wcześniej, przejście do nowej codzienności może okazać się stresujące zarówno dla samego dziecka, jak i rodziców.

Spotkajmy się!

Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorem. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola.

Newsletter

Chcę otrzymywać porady ekspertów oraz informacje
o najważniejszych wydarzeniach w Kids&Co.

    Obie zgody mogą być wycofane w każdym czasie. Pamiętaj, że zgadzając się i przesyłając swoje dane, zgadzasz się także na profilowanie w celach marketingowych (lepsze dopasowanie oferty). Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych uzyskasz w klauzuli informacyjnej dostępnej poniżej. Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) informujemy, że Administratorem Twoich danych osobowych będzie Centrum Rozwoju Dziecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie… Czytaj dalej »

    Zapisy i Dni Otwarte