Jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu?
KIDS&Co. • 12 września 2024 • 5 minut czytania
Czy w świecie zdominowanym przez smartfony, tablety i telewizory jest jeszcze miejsce na zabawę na dworze? Oczywiście, że tak! Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi dzieciom wiele korzyści, dlatego warto zachęcać maluchy do spędzania czasu poza domem. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zabawa na świeżym powietrzu – trend, który nie przemija
Małe dziecko musi mieć dużo ruchu na świeżym powietrzu, a także dużo snu i odpoczynku. O tym, że jednym z najlepszych wychowawców jest natura, wiedziano już w minionych epokach. Kontakt z nią wspiera rozwój człowieka oraz pozwala zdobywać wiedzę i doświadczenie.
Obecnie do największych promotorów aktywności fizycznej wśród dzieci zaliczane są kraje skandynawskie, w których dużą popularnością cieszą się tzw. leśne przedszkola. Celem takich placówek jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wychowywanie dzieci zgodnie z rytmem natury. Fredrika Mårtensson z Uniwersytetu Rolniczego w szwedzkim Alnarp zauważa, że dzieci coraz częściej prowadzą siedzący tryb życia – nie tylko spędzają więcej czasu w domach, lecz również są dowożone przez rodziców do szkół i przedszkoli. To wszystko sprawia, że aktywność fizyczna schodzi na drugi plan. Badaczka szczególnie zachęca do spędzania czasu na zielonych terenach rekreacyjnych, zwracając jednak uwagę na to, że poziom aktywności i koncentracji dziecka zależy od potencjału zabawy danego otoczenia. Jeśli nasze otoczenie nie stwarza naturalnych wyzwań, możemy wyposażyć się w sprawdzone scenariusze zabaw, które da się wykorzystać zarówno w ogródku, jak i w lesie.
Jakie korzyści przynosi zabawa na świeżym powietrzu?
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Zabawa na dworze jest szczególnie ważna w pierwszych latach życia, kiedy organizm dziecka się rozwija, a maluch poznaje świat.
- Aktywność na świeżym powietrzu jest bardziej wymagająca fizycznie niż zabawa w pomieszczeniu, dlatego wspiera kondycję dziecka i stanowi profilaktykę otyłości.
- Różne rodzaje aktywności na świeżym powietrzu (np. bieganie, wspinaczka, huśtanie się) rozwijają koordynację, siłę, zręczność i elastyczność.
- Zabawa na zewnątrz umożliwia poznawanie najbliższego otoczenia, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie samodzielności.
- Zabawy z rówieśnikami uczą zachowań prospołecznych i umożliwiają nawiązywanie pierwszych przyjaźni.
- Aktywność fizyczna i kontakt z naturą wspierają zdrowie psychiczne i odporność dziecka, rozwijają kreatywność i uważność oraz zwiększają rozumienie ryzyka w codziennym życiu.
- Zabawa na dworze w dzieciństwie wspiera świadomość ekologiczną w późniejszym życiu.
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala zrównoważyć bodźce oddziałujące na dziecko oraz rozładować nadmiar emocji, co korzystnie wpływa na sen i odpoczynek.
- Wspólne spędzanie czasu wolnego poza domem sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i tworzeniu wspomnień.
Jak zachęcić dziecko do zabawy na dworze?
Twój kilkulatek najchętniej spędza czas przed ekranem i nie jest zainteresowany zabawą na świeżym powietrzu? Telewizor zapewnia łatwą i natychmiastową rozrywkę, natomiast aktywność fizyczna na dworze wymaga pewnego planu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów zabaw, które zachęcą dziecko do wyjścia z domu. Dobrym pomysłem jest też wykorzystywanie ulubionych bajek malucha i włączanie ich do scenariuszy gier.
Pamiętaj, że zabawy na dworze to nie tylko gry ruchowe, takie jak berek, lecz także gry tropiące (np. w chowanego), konstrukcyjne (np. zabawa w piaskownicy) czy badawcze (np. nauka alfabetu, rozpoznawanie roślin). Warto różnicować aktywności i proponować różne rodzaje zabaw.
- Mistrzowie przyrody – gra polega na rozpoznawaniu kwiatów i drzew. Przygotuj kartkę ze zdjęciami okolicznych roślin i rozrysuj dla nich mapę. Zadaniem dziecka jest znalezienie ich w jak najkrótszym czasie. Możecie też zebrać rośliny i zrobić wspólnie zielnik.
- Wodni agenci – idealna gra na upalny dzień w ogródku. Wystarczy rozstawić zraszacz i ustawić lekki strumień wody. Dzieci, niczym agenci przechodzący przez labirynt laserów, przeskakują przez zraszacz w taki sposób, by jak najmniej się zmoczyć.
- Kształty chmur – zabawa na kreatywność i wyciszenie. Kładziemy się na trawie i opisujemy kształty chmur lub szukamy określonych kształtów, np. zwierząt.
- Poszukiwanie skarbu – skarb (np. zabawkę) ukrywamy w dowolnym miejscu, a następnie dajemy dziecku wskazówki lub mapę. Na mniejszym obszarze możemy się pobawić w ciepło-zimno.
- Tor przeszkód – taki tor można wykonać dosłownie ze wszystkiego, np. kamyków, liści czy piasku. Dziecko pokonuje tor przeszkód na własnych nogach lub rowerem, a my mierzymy czas.
- Rysowanie kredą po chodniku – kreatywna alternatywa dla rysowania przy biurku. Można ją połączyć z dodatkowymi zabawami, takimi jak gra w klasy czy podchody.
- Gra w alfabet – doskonała zabawa spacerowa, która przy okazji uczy alfabetu. Rodzic podaje literę, a dziecko szuka wokół siebie przedmiotu, którego nazwa się od niej zaczyna (np. D jak drzewo, B jak beton).
- Co widzę? – rozwija zmysł obserwacji i angażuje uwagę malucha podczas spaceru. Wybieramy przedmiot z otoczenia i opisujemy go, a dziecko odgaduje, co widzimy. W następnej kolejce to maluch opisuje przedmiot, a rodzic zgaduje.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu wspomaga rozwój psychomotoryczny przedszkolaka i wpływa korzystnie na jego samopoczucie. Warto codziennie zachęcać dziecko do wychodzenia na zewnątrz, nie tylko w słoneczne dni – bo jak to mówią Skandynawowie: nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania!
Spotkajmy się!
Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola. Możesz dokonać rezerwacji jednej wizyty w danym dniu.