Co zrobić, kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola?
KIDS&Co. • 12 września 2024 • 5 minut czytania
Edukacja przedszkolna to przełomowy etap w życiu dziecka. Wczesne wstawanie, wielogodzinna rozłąka z rodzicami, nowi ludzie i nieznane otoczenie początkowo mogą przysporzyć maluchowi stresu. Jak przekonać dziecko, że przedszkole jest przyjaznym miejscem? Podpowiadamy, co robić, aby pierwsze kroki w przedszkolu były dla malucha nieco łatwiejsze.
Czym jest adaptacja?
Choć posłanie dziecka do przedszkola jest naturalnym etapem edukacyjnym, maluch niekoniecznie rozumie, dlaczego kończy się pewien okres w jego życiu. Ważne więc, by rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu i odpowiadać na jego pytania. Dbając o odpowiednie przygotowanie, możemy sprawić, że nasza pociecha nie będzie mogła się doczekać pierwszego dnia w przedszkolu. Istotną rolę w tym procesie odgrywa adaptacja, czyli przystosowanie do nowych warunków, zasad i ludzi. Proces adaptacyjny może trwać nawet do 8 tygodni, ale zazwyczaj już po 2 tygodniach widoczne są zmiany w nastawieniu i zachowaniu dziecka. Pobierz broszurę i dowiedz się, jak wygląda adaptacja w KIDS&Co.
Typowe zachowania w okresie adaptacyjnym:
- płacz, lęk i niepokój,
- spadek energii i aktywności w przedszkolu oraz nadmierna ruchliwość w domu,
- zaburzenia snu, brak apetytu, odmowa przyjmowania posiłków na terenie żłobka lub przedszkola,
- wybuchy złości i zmiana w zachowaniu,
- izolacja od grupy.
Są to naturalne reakcje na zachodzące zmiany, które wymagają cierpliwości oraz wsparcia ze strony opiekunów i wychowawców. Czas potrzebny na adaptację zależy od wielu czynników, takich jak styl przywiązania w relacji dziecko–rodzic, otwartość na nowości czy indywidualne cechy malucha.
Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?
Okres adaptacji jest trudny zarówno dla kilkulatka, jak i rodzica. Kiedy dziecko płacze i nie chce iść do przedszkola, naturalną reakcją opiekuna jest bezradność. Warto więc przygotować się na taką sytuację i wiedzieć, jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie. To, że maluch chętnie chodzi do przedszkola, nie oznacza, że już zawsze tak będzie – w pewnym momencie może bowiem pojawić się tzw. regres adaptacyjny, który świadczy o występowaniu trudności w życiu dziecka. Takiemu kryzysowi często towarzyszą: zwiększona lękliwość, płacz, brak zainteresowania zabawą w przedszkolu, wycofanie, zwiększona chęć bliskości z rodzicem, regres w odpieluchowaniu (moczenie), agresja, ataki histerii.
Istnieje wiele przyczyn regresu w adaptacji, między innymi:
- utrata zainteresowania,
- znudzenie rutyną,
- nadwrażliwość na długotrwały hałas,
- konieczność podporządkowania się zasadom,
- brak chęci leżakowania,
- problemy w komunikacji,
- konflikty,
- problemy z czynnościami wymagającymi samodzielności,
- problemy z funkcjonowaniem w grupie,
- dyskomfort,
- tęsknota za rodzicami.
Jak zachęcić dziecko do zajęć w przedszkolu?
Rozpoczęcie nauki w przedszkolu wymaga odpowiedniego przygotowania, które polega na współpracy rodziców i wychowawców. Sprawdź kilka skutecznych sposobów, które pomogą zachęcić dziecko do zajęć przedszkolnych.
- Rozmawiaj z dzieckiem – wyjaśnij maluchowi, czym jest przedszkole, po co dzieci do niego chodzą i dlaczego jest to przydatne (np. poznawanie innych dzieci, wspólna zabawa, nauka samodzielności, krok w „dorosłość”, odkrywanie nowych zabaw i zabawek, nauka nowych umiejętności, opieka pod nieobecność rodziców).
- Zadbaj o dobre skojarzenia – spraw, by przedszkole kojarzyło się dziecku z dobrą zabawą, kontaktem z innymi dziećmi i wieloma ciekawymi rzeczami. Pamiętaj jednak, że obraz przedszkola musi być realny, dlatego nie daj się ponieść wyobraźni.
- Bawcie się w przedszkole – to dobry sposób, by przygotować dziecko do zajęć w prawdziwej placówce. Do zabawy możecie zaprosić rodzeństwo lub inne dzieci. Taka zabawa jest przydatna również wtedy, gdy maluch nie chce chodzić do przedszkola, mimo że pozytywnie przeszedł okres adaptacyjny. W trakcie zabawy możesz się dowiedzieć, jakie są powody jego niechęci.
- Dobierz odpowiednie lektury – w przygotowaniu do edukacji przedszkolnej pomogą również książki dla dzieci, np. Anna Casalis „Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola”, Aleksandra Stańczewska „Świat Małej Julki. Idę do przedszkola”, Stephanie Blake „Ja nie chcę do przedszkola”, Katarzyna Kozłowska „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, David Melling „Miś Tuliś idzie do przedszkola”, Anita Głowińska „Kicia Kocia w przedszkolu”, Anna Sójka „Pora do przedszkola. 12 przygód przedszkolaków”, Agnieszka Bator „Mały miś idzie do przedszkola”.
- Nie ukrywaj prawdy – dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu nie będzie przebywało z rodzicami. Warto już wcześniej zostawiać malucha pod opieką zaufanych dorosłych, by przyzwyczajać go do nieobecności mamy i taty. Dziecko może jednak wziąć do przedszkola ulubioną przytulankę, która będzie przypominała mu o domu.
- Trzymaj się swojej decyzji – nie okazuj przy dziecku wątpliwości dotyczących placówki i nie pytaj go, czy chce chodzić do przedszkola. To Ty podejmujesz decyzję i Twoją rolą jest oswojenie dziecka z myślą o nowym etapie w Waszym życiu.
- Naucz dziecko samodzielności – przedszkole wymaga pewnej dozy samodzielności, dlatego zadbaj o to, by maluch radził sobie w najważniejszych sytuacjach, takich jak samoobsługa w toalecie, ubieranie i rozbieranie w szatni czy samodzielne jedzenie.
- Unikaj pośpiechu – odpowiednio wcześnie pomyśl o adaptacji w przedszkolu, która może trwać nawet 8 tygodni. Pamiętaj też, by poranne przygotowania odbywały się w spokojnej atmosferze. Znajdź czas na uśmiech i pożegnanie w przedszkolu, a po wspólnym powrocie spytaj o samopoczucie malucha.
Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, mimo że wcześniej to lubiło, nie lekceważ problemu. Koniecznie porozmawiaj z wychowawcą – spróbujcie wspólnie ustalić przyczynę i zaplanować odpowiednie postępowanie.
Spotkajmy się!
Zapraszamy na indywidualne spotkanie z dyrektorką. To okazja do poznania naszej oferty dydaktycznej, zadania nurtujących pytań oraz obejrzenia przedszkola. Możesz dokonać rezerwacji jednej wizyty w danym dniu.